CLICK ON LOGO FOR EVENT RESULTS

 

 

 

1st Annual Shirley Enrico Foundation 5K
Tradewinds Park – Coconut Creek

Overall Results
MEN
Place                   Bib                    Name                                      Finish Time
1st                       134                   Nicholas Anderson                 21:19
2nd                      146                   John House                            23:12
3rd                       145                   Anderson Nunes                    23:43

WOMEN
Place                      Bib                     Name                                   Finish Time
1st                          142                    Korita Johnston                    28:50
2nd                         141                    Nicole Hall                            30:28
3rd                          139                    Fanny Godoy                       31:11

Mens 40-59 (top 3)
Place                       Bib                      Name                                   Finish Time
1st                           132                     Gregg Fields                        23:59
2nd                          144                     Waldecir Peroni                   28:18
3rd                           138                     Michael Herrera                   38:58

Mens 60 and Up (top 3)
Place                        Bib                      Name                                  Finish Time
1st                            143                      Michael Litel                       26:22
2nd                           137                      Steve Austin                       28:35
3rd                            135                      Steve Silverman                 45:46

Womens 20-39 (top)
Place                         Bib                      Name                                 Finish Time
1st                             130                     Sadie Howes                      37:42

Womens 40-59 (top 2)
1st                             131                     Alicia Valdivieso                  32:15
2nd                            133                    Adriana Santovenia             38:40

Womens 60 and Up
1st                             136                    Joan Ickler                           46:35

___________________________________________________________________________________

1st Annual A.I.M.M. Higher 5K (July 28, 2018)
Miami Rowing Center – Key Biscayne

For all results and event pictures

Overall Results
MEN
Place                   Bib                       Name                                   Finish Time
1st                        123                     Julian Yescas                            17:15
2nd                      124                      Leonardo Canete                     18:37
3rd                       121                     Santiago Machimbarrena         20:55

WOMEN
Place                   Bib                       Name                                   Finish Time
1st                        93                       Diana Munoz                             
25:52
2nd                       120                    Stacy Ziegler                              26:29
3rd                        111                     Caroline Sommers                    27:10

Men’s 19 and Under
1st                         113                     Isaac Bonilla                             31:55

Men’s 20 – 39
1st                         108                  George Duval                              21:48
2nd                        112                  Aleksei Poklad                            22:09
3rd                         100                  Jonathan Wickstrom                 23:32

Men’s 40-59
1st                          122                 Robert Case                                26:57
2nd                         98                  Daniel Chapela                            30:44
3rd                          95                  Kenneth Williams                        30:54

Women’s 19 and Under
1st                           89                  Emma Torres-Brache                  30:03
2nd                          103                Gabriela Batancourt                    30:05

Women’s 20-39
1st                           104                 Carolina Betancourt                   28:10
2nd                          107                 Clair Laufketter                           28:30
3rd                           102                 Maria Tripodis                             29:58

Women’s 40-59
1st                             85                  Lazara Negrin                             31:12
2nd                            94                  Karla Teevin                               33:12
3rd                             92                  Bridget Hieronymus                 35:36

________________________________________________________________________________

1st Annual Creek Hoops 5K (June 16, 2018)
Tradewinds Park – Coconut Creek

Overall Results
Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           70                       Andrew Darqui                       17:33
2nd                          72                       Junior Rosa                           18:13
3rd                           74                       Eduardo Souze                      18:37
4th                           61                       Cristhian Galeano                  19:30
5th                           50                       Zachary Rubin                        20:25

Men’s 19 and Under (top 2)

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           50                       Zachary Rubin                     20:25
2nd                          49                       Max Rubin                           53:40

Men’s 20 – 39 (top 2)

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           70                        Andrew Darqui                     17:33
2nd                          78                        Cory Braddy                         26:30

Men’s 40 – 59 

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                          74                         Eduardo Souze                   18:37
2nd                         79                         Vundembar Caldeira           20:40
3rd                          80                         Ryan Montag                      24:57
4th                          73                         Waldecir Peroni                  26:14
5th                          69                         Donald Bowers                   35:37
6th                          67                         Ron Bowers                        35:40
7th                          63                         Terrence Mullen                  36:55
8th                          54                         Michael Herrera                  38:43
9th                          48                         Lawrence Gerstein             53:24

Men’s 60+

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                          75                        Stephen Tewes                      26:16
2nd                         56                        Michael Litel                          26:21

Women’s  19 and Under (Top 3):

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           68                       Rebecca Bowers                  31:41
2nd                          57                       Victoria Correa                     35:47
3rd                           81                       Amber Hixon                        52:54

Women’s 20 – 39 :

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           61                       Cristhian Galeano                 19:30
2nd                          77                       Karen Abbott                         27:41
3rd                           60                       Sharlene Tiitus                      30:57
4th                           64                       Vonsha Jarvis                        35:43
5th                           65                       Danielle Goodrum                 36:10
6th                           52                       Lauren Collins                       38:35

Women’s 40 – 59:

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           58                      Rozeli Araujo                        25:39
2nd                          55                      Liliana Figueiredo                 28:45
3rd                           53                      Fanny Godoy                        29:04
4th                           62                      Rebeka Mullen                      35:59
5th                           82                      Maggie Dietrich                     40:30
6th                           76                      Erneta Paola                         42:04
7th                           43                      Julie Hodge                           50:46
8th                           39                      Alison Hixon                          50:47
9th                           51                      Tamara Fishman                   53:13
10th                         59                      Silvia Teixeira                        53:13
11th                         47                      Denise Chin                           57:30
12th                         71                      Ofelia De La Cruz                 57:31

Women’s 60+
Place                      Bib                      Name                                    Time

1st                           66                      Lynda Goodrum                   54:23

 

____________________________________________________________________________________________

4th Annual Raging Rams Golf Tournament (June 9, 2018)
Palm Beach National Golf Club

TOP 10

1st Place:  Score 54
Zugelder, Dauer, Sanders, Goeun

2nd Place:  Score 60
Octavi, Cevallos, Duran, Keller

3rd Place:   Score 61
Naddeo, Naddeo, Rheem, Nevitt  (tie)
Ganci, Nicoletti, Strickland, Rodriguez  (tie)

5th Place:   Score 64
Eby, Eby, Athos, Wester  (tie)
Daws, Norris, Kenny, Kavney   (tie)
Munns, Garbutt, Freeman     (tie)

8th Place:    Score 66
Daniels, Daniels, Taylor, Rucker

9th Place:   Score 68
Sutherland, Sutherland, Harris, James, Williams    (tie)
Armsey, Armsey, Armsey, Keidel    (tie)

___________________________________________________________________________________________

1st Annual Taravella Athletics 5K (May 12, 2018)

Overall (top 5):

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           28                       Andrew Darqui                       17:51.0
2nd                          14                       Nicholas Caplette                   19:30.9
3rd                           27                       Dan D’Orvilliers                      22:01.9
4th                           21                       Alan Wrobel                            27:10.1
5th                           25                       Jim Plachinski                         27:16.7

 

Men’s 19 and Under (top 3)

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           14                       Nicholas Caplette                19:30,9
2nd                          17                       Beluis Bassette                   30:30.9
3rd                           6                         Trevor Price                         43:06.5

Men’s 20 – 39 (top 7)

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           28                        Andrew Darqui                     17:51.0
2nd                          25                        Jim Plachinski                      27:16.7
3rd                           30                        Kyle Caraccilolo                   29:38.2
4th                           4                          Dustin Garvin                       30:17.5
5th                           10                        Matthew Dornford                45:18.4
6th                           16                        Jonathan Harrity                   45:31.4
7th                           32                        Richard Defay                      47:24.9

Men’s 40 – 59 (top 3)

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                          27                         Dan D’Orvilliers                   22:01.9
2nd                         21                         Alan Wrobel                        27:10.1
3rd                          20                         Jason Nault                        32:37.1

Men’s 60+

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                          24                        Bill Plachinski                      51:19.9

Women’s  19 and Under (Top 3):

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           26                       Elizabeth D’Orvilliers            28:20.2
2nd                          37                       Paloma Quadri                     37:00.1
3rd                           9                         Attina Evenden                     45:29.4

Women’s 20 – 39 (Top 3):

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           15                       Heidy Sawyers                     39:08.5
2nd                          5                        Jennifer Letizia                      42:58.5
3rd                           11                      Ariel Evenden                        50:17.6

Women’s 40 – 59 (Top 3):

Place                      Bib                       Name                                  Finish Time

1st                           1                         Kristin Marcey                      30:17.9
2nd                          12                      Melissa Czekalski                 32:50.9
3rd                           23                       Blair Shular                           33:26.0